my hair story

Untitled Protože se mě často ptáte na mé zkušenosti s přírodními a chemickými barvami, rozhodla jsem se na toto téma sepsat článek.

Vlasy – téma, které podle mě řeší ženy všech věkových kategorií. Pokud máte skvělou barvu, řešíte střih, pokud máte skvělý střih, zase vám vypadávají vlasy, pokud máte bujnou hřívu, zase nejste spokojená s jejich kvalitou a tak dále a tak dále. Ne nadarmo se říká, že jsou vlasy korunou krásy, a pokud máte bad hair day, i sebehezčí líčení přijde vniveč. Čím jsme ale starší, tím lépe naše vlasy známe a víme, co jím prospívá víc či míň a čemu bychom se naopak měly vyhnout úplně.

Já už od malička neměla k zrzkám daleko - světlá pleť, zelené oči, medová barva vlasů. I přes to, že jsem tou skutečnou rusovláskou nikdy nebyla, začala jsem se s přibývajícím věkem a blížící se pubertou stávat čím dál častěji terčem posměchu. To malé děti opravdu špatně snášejí.
V zimě bylo všechno relativně v pohodě – vlasy díky nedostatku sluníčka ztmavly a barva nebyla tak výrazná. Zato v létě se teprve ukázalo, že se v nich skrývá dostatek červeného pigmentu. Začala jsem z toho být opravdu nešťastná, protože poslouchat dennodenně ve škole, jak jste ošklivá, nikterak nepotěší a nepomůže vám to mít se rádi takoví, jací jste. Tak jsem začala svoje vlasy nesnášet.

Ve 12 letech došlo ke zlomu a já začala s melírem. Ten byl v roce 2003 celkem trendy, tak proč ho nezkusit, že? Nejdříve to začalo pár pramínky, které jsem si u mamky vydupala. Skončilo to zhruba o rok později s peroxidovou blond. Což o to, barva to špatná nebyla, přidala mi na atraktivitě a posměchů ubylo, což byl tehdy žádoucí efekt. Horší ale bylo, že kvůli honbě za tou dokonalou blond, jsem stihla i dvě barvení za týden a to už se na kvalitě opravdu podepíše. Dodnes se divím, že mi vlasy nevypadaly. 

Vlasy se mi začaly lámat a byly jako z gumy. Neví, jestli znáte ten pocit, když si třeba fenujete vlasy, vlas se vám zasekne v hřebenu, ale místo toho, aby se vytrhl, tak se natáhne – takhle jsem to měla prakticky se všemi vlasy. Byly průhledné, roztřepené, polámané. Ke zlomu došlo na konci 9. třídy, kdy jsem se chystala na střední. Nebavilo mě už řešit odrosty ani to, že vlasy vypadají čím dál hůř – a tím samozřejmě i já. Proto jsem se rozhodla ke své původní barvě vrátit a začala jsem se Schwarzkopf přelivy (ve žluté krabičce), které mi zmenšily rozdíly během odrůstání. 

A jak šel čas, tak jsem si na zrzavé barvě začala zakládat a stala se mým poznávacím znamením, takovým symbolem. Líbilo se mi, že jsem najednou jiná než ostatní a čím dál častěji potkávám na ulici holčiny, které se na zrz barví dobrovolně a moc jim to v ní sluší.

V pubertě je problém, že se lidi snaží někam patřit, moc nevybočovat, mít to, co má každý. Jakmile jste jiní, je to špatně. Čím je ale člověk starší, začne si víc vážit věcí, které ho od ostatních odlišují. 

Ale teď k mému experimentování s rezavými odstíny. 

Moje barva působí na první pohled popelavě – až na konečky a vrchní vlasy, které mi s odrůstáním a působením sluníčka reznou. Ještě se ze mě stala zastánkyně zdravého životního stylu a milovnice přírodní kosmetiky, vyzkoušela jsem pár chemických zrzavých odstínů. Jedním z nich byl Casting Creme Gloss od L'Oreal  v odstínu 834 – měděná zlatá blond. Barva to byla celkem pěkná, ale až moc zářivá. Postupem času se částečně vymyla, ale kvalita vlasů šla i tak hodně dolů. Kdo se navíc zajímá alespoň trochu o složení produktů, tak ví, co jsou (nejen) běžné barvy na vlasy za chemický koktejl. Můžou pořádně uškodit vám, ale i na životnímu prostředí.

Někdy okolo roku 2010 nebo 2011 došlo ke zlomu, kdy jsem se zamýšlela nad tím, co na sebe dennodenně nanáším za chemii. Poprvé jsem vyzkoušela přírodní bylinné barvy na vlasy. Začínala jsem s Hénne color a jejich neutrální hennou, která vlasy nebarví a působí spíše jako maska (a také je mimo jiné mylně označována jako henna) a poté vitaminovou, což je směs bylinek, která naopak více působí na pokožku hlavy (může pomoct v případě, že se vám víc mastí vlasy nebo pokud trpíte lupy a svěděním pokožky. 

Později jsem začala přemýšlet o sjednocení barvy, protože jak jsem psala výše, vlasy u hlavy mám než u konečků – je to taková všehochuť. Proto jsem sáhla po tekutém přelivu od značky HennaPlus v odstínu skořice. Byl to hodně podobný tomu odstínu, který jsem měla na konečcích, takže jsem konečně dosáhla jednolité barvy po celé délce. Časem se mi ale začalo zdát, že mi vlasy u hlavy házejí malinko nazelenalý nádech. Možná to byla reakce s pozůstatkem henny (resp. indiga, který jsem si ale na vlasy nikdy cíleně nedávala), co jsem měla na vlasech – Henné color totiž nebývají považovány za moc kvalitní barvy, takže můžeme jen hádat, v jakých podmínkách jsou byliny pěstovány a zpracovávány. Následoval zlatoměděný přeliv od Hénne color, který byl zase ve stejné barvě jako moje vlasy, takže žádná extra změna, kromě většího lesku vlasů, se nekonala.
Takovým mým největším barevným přehmatem byl druhý přeliv od Hénne color v odstínu měděná. Nechtěla jsem svou barvu nijak výrazně měnit, šlo mi jen o zvýraznění zrzavé barvy a hlavě její sjednocení. No... Ale přelivy od Hénne color chytají opravdu "dobře" a na mých vlasech vydržely déle jak 4 až 5 umytí, které uvádějí na krabičce. Ve stínu se ta barva ještě jakž takž dala vydržet, ale na sluníčku jsem svítila jako rudý lampion. Kraťoučké vlasy u obličeje chytly úplně jiný nádech, spíše pomerančově oranžový zbytek se zdál být spíš vínově červený.
Nezapomenu na ten šok, kdy jsem si barvu smyla a prvně se podívala na sebe do zrcadla. Chtělo se mi brečet. Věděla jsem, že je to v háji a že jsem do tak tmavé a výrazné barvy neměla jít a měla jsem v plánu nejít druhý den do práce. 

Untitled Untitled
Na fotce vypadá výsledek po barvení relativně dobře, ale věřte, že na sluníčku to opravdu dobrý nebylo
(rok 2016)

Co si budeme povídat, najít něco, čím se budu moct barvit pravidelně a budu vědět, že dosáhnu přesně takového odstínu, který chci, je opravdu těžké. Před nedávnem jsem objevila českou značku VOONO a měla jsem tu čest se seznámit i s majitelkou téhle značky Kateřinou. Chtěla jsem její hennu hrozně vyzkoušet, ale nebyl v nabídce žádný světlejší odstín rezavé kromě klasické měděné. Kačku pak napadlo, že regenerační maska HAIR OF GAURÍ by mohla vlasy lehce zbarvit, protože jako jedna z mála henna masek obsahuje místo cassie právě lawsonii, a zároveň bych po jejím použití nemusela vypadat jako pomeranč (což jsem po poslední zkušenosti už opravdu nechtěla riskovat). Ve směsi jsou společně s lawsonií ještě dalších 10 bylin - tulsi, růže, amla, bahna, shikakai, arnica, brahmi, reetha, neem a bhringraj, které mají podpořit růst vlasů, očistit vlasovou pokožku od toxinů, dodat vlasům lesk a zacelit vlasové vlákno.

IMG_9665 IMG_9660

Směs se zalévá podle návodu vodou o teplotě 20 až 30°C, mně byla doporučena teplota vyšší vzhledem k tomu, že jsem chtěla vlasům dodat víc zrzavého nádechu. Do směsi jsem přidala tak jednu polévkovou lžíci arganového oleje a nechala masku působit zhruba hodinu (na obale je rozmezí od 30 minut do 2 hodin). Musím říct, že to byla první henna, která mi nezaneřádila celou koupelnu a nenanášela jsem ji formou nahazování malty na zeď, ale jako klasickou barvu na vlasy - prostě skvělá konzistence!
A z výsledku jsem byla taky nadšená - vlasy byly moc příjemné na omak, barva krásně sjednocená a hlavně PŘIROZENÁ! Během barvení jsem zkusila natočit video před, během aplikace a po ní.


Poté jsem ještě dvakrát navštívila kadeřníka v domnění, že se svěřím do rukou odborníka a vlasy budou konečně mít takovou barvu, jakou mam pár let vysněnou v hlavě. No opak byl pravdou – poprvé jsem odcházela pomalu jako bruneta a podruhé jsem měla balayage s růžovým nádechem. Tyto dva zákroky mě z dalšího svěření se do rukou kadeřníka vyléčily. Také se vám stává, že ukážete jasně, jakou barvu nebo střih si přejete a stejně odcházíte s něčím jiným? 

A jak jsem na tom teď?

Od natáčení videa uplynuly už 3 roky, vlasy mám zhruba po prsa, kvalita se mírně zlepšila a já vyzkoušela další produkty, se kterými bych se chtěla podělit. A pozor – ne všechny jsou přírodní!
Pokud byste chtěly barvu na krátkou chvíli oživit, zkuste sáhnout po tónovacích šamponech Réell'e z DM drogerie. Mají několik odstínů včetně měděné blond. Vlasy pak jsou po nich lesklejší a mají větší šmrnc, po pár umytích je navíc barva pryč. K sehnání je i intenzivní tónovací barva, ta vydrží už malinko déle. Po ní vlasy šly spíše více do vínově červené než do oranžova – viz. hlavní fotka. Ale jak říkám, pokud chcete barvu nárazově nebo na kratší dobu zvýraznit, je to fajn způsob. Ale s ohledem na obsaženou syntetickou chemii (která je samozřejmě zanedbatelná v porovnání s klasickými barvami) jsem i od tohoto způsobu barvení upustila.

Untitled Untitled
Moje vlasy zhruba před měsícem

Teď jsem se vrátila opět k k lehkému tónování s VOONO barvami, kdy si míchám 1:1 cassii a lawsonii – bezbarvou a měděnou . Je to sice víc práce a nepořádku, ale můžete si finální výsledek ovlivnit tím, jaký poměr zvolíte. Teď se chystám se na testování italské henny od laSaponaria. Takže se ohledně výsledku ozvu v nějaké recenzi. :)

Žádné komentáře:

Mockrát Vám děkuji za každý komentář!

Používá technologii služby Blogger.