skincare routine

DSC_56512 Dnes vám v článku představím mé momentální favority v péči o pleť, na které nedám dopustit.

Už mi (dlouho) není ''náct'' a dokonce jsem se už přehoupla do období, kdy se v těle začíná snižovat množství kolagenu (třikrát hurá), proto je potřeba se pleti začít věnovat pravidelně a kvalitně. Neznamená to ale, abyste v 25ti hned sahaly po nejdražších anti-age krémech, to považuji za zbytečnost. Starejte se o sebe, ale přiměřeně, všeho moc škodí.
Pleť je během celého dne neustále zatěžována - vyjdete z domova do výhně (případně deště nebo sněhu), pak zalezete do klimatizované (nebo přehřáté) místnosti a zpět, mezi tím si projdete ulicí plnou aut, nachytáte na obličej pár nečistot, troška toho UV záření k tomu a pleť má co dělat, aby se těmto vlivům bránila.
Základem všeho je čistění a hydratace - proto nechoďte NIKDY spát se zbytky líčidel na obličeji! Můžete používat sebelepší krémy, ale pokud je pleť nevyčištěná, aktivní látky z něj do pleti nedostanete, naopak vše pěkně zaplácnete a pleť nebude už vůbec dýchat. Mnohokrát jsem se v práci setkala se slečnami, ale i ženami, které přiznaly, že si pleť večer jen opláchnou vodou. Ale to opravdu nestačí. Nečistoty se nejlíp rozpustí ve nějakém tuku, ne ve vodě. Stejně tak si spousta žen neuvědomuje, že obličej nekončí čelistí, ale až dekoltem.
Na školení Annemarie Börlind, o které se dnes dozvíte, nám slečna školitelka dala krásný příklad toho, co se s pletí děje, pokud je dehydratovaná. Představte si suchou špagetu. Co se s ní stane, když ji začneme  ohýbat? Chvíli ten nápor zvládne, ale pak praskne. Tak je to i s pletí, pokud není hydratovaní (a vyčištěná), vlákna v pleti nejsou pružná a jednou prostě prasknou a vytvoří se vráska. Zato uvařenou špagetu si klidně celou omotáte kolem prstu a nic se s ní nestane. Zní to legračně, ale je to tak. Nezapomínejme, že i kvalita jídla má obrovský vliv na naši pleť. Přemíra cukru (ale i mouky) vede k procesu zvanému GLYKACE, při kterém se začnou kolagenová a elastická vlákna poškozovat.
Dlouho jsem hledala značku, od které bych si mohla pořídit celou denní péči. Před nějakou dobou k nám do práce přišla německá značka Annemarie Börlind, která na první pohled působila jako luxusní značka, kterou byste dohledali spíše v parfumeriích než v bio obchodě. A my bio ženy jsme byly velmi skeptické, protože do té doby byste v našich koupelnách našli možná tak haldu olejíčků. Každopádně v nás Anička Maruška (jak jí v práci někdy říkáme) vyvolávala mnoho otázek. Stejně tak některé složky v INCI produktů nás nutily pokládat čím dál více otázek naší školitelce. Čím déle ale mluvila, tím jsme začínali chápat, co všechno naše Anička Maruška skrývá. Všechny složky mají rostlinný původ a značka sama o sobě klade velký důraz na ochranu přírody. Nejsem jediná, kdo po školení otočil o 360° a začal na Annemarie Börlind pohlížet s respektem. Kosmetika luxusně jen nevypadá, ona luxusní opravdu je.
Vtipné bylo, když jsme každá měly říct, jaký typ pleti máme a proč si to myslíme. Většina z nás byla kritičtější víc než byla potřeba. Já celou dobu žila v tom, že mám pleť smíšenou, přitom podle názoru naší slečny školitelky jsem byla jen přesušená, tím pleť ztrácela zdravou barvu a na T-zóně se začala nadměrně mastit, protože si sama pleť chtěla pomoct, "namazat se". Dostaly jsme vzorky na ozkoušení, abychom zjistily, která řada (a že jich tam je dost) nám sedí a vyhovuje.
Druhý den ráno, když jsem přišla do práce, už skupinka holek postávala u oddělení Aničky Marušky v našem obchodě a vybírala, co si koupí. Ty krémy opravdu fungovaly! Neříkám to tu proto, abych dělala bůhví jako reklamu, ale i já na ně nedám dopustit a troufám si říct, že se mi s jejich používám pleť určitým způsobem stabilizovala.  A nejsem jediná.
DSC_56642
Teď něco málo o značce. V roce 1959 Annamarie Lidner založila ve spolupráci s Hermanem Börnerem svou vlastní značku kosmetiky Annemarie Börlind. K přírodní kosmetice ji přivedly kožní problémy, kterými trpěla a nedostatek produktů na trhu, které by jí s onemocněním pomohly. Filozofie značky je založena na rostlinných extraktech. Nenajde v ní žádné ropné deriváty ani silikony. Na jejich stránce se u každého produktu můžete podívat na složení. 

A to je jeden typ pro vás - pokud značka a nebo stránka prodávající kosmetiku nenapíše přesné složení produktu, asi si je vědomá toho, že se není čím chlubit a že by to spoustu lidí mohlo odradit. K čemu vám je, že budete vědět, že krém nebo šampon obsahuje 3 certifikované bio složky, které jsou nejlepší na daný problém, když vzápětí najdete ve složení silikon nebo dokonce zdraví ohrožující látku. Proto si vybírejte kosmetiku, kde se nestydí uvést veškeré složky, které v kosmetice jsou.

Mají vlastní laboratoř, kde si látky pro svou veškerou kosmetiku vyrábí sami. Některé složky zní opravdu ultra chemicky, když se podíváte na INCI, ale jde o to, že pro jednotný evropský trh platí jednotná pravidla, proto musí být každá látka, která plní určitou funkci a ač byla vyrobená chemicky nebo přírodní formou, označená stejným názvem. Její kosmetiku ocení i vegani, protože kosmetika není testovaná na zvířatech a až na pár výjimek (někde ještě najdete včelí vosk, ale i ten chtějí do pár let úplně odstranit) nejsou použity žádné látky živočišného původu. V základu každého krému, mléka, séra atd., je použita termální voda z Černého lesa z hloubky až 165 m, která není nijak chemicky ošetřena, proto si zachovává svou léčivou sílu.
Pyšní se certifikátem EcoControl, pro jehož získání musí splňovat přísná kritéria jak na složení produktů, tak i na způsob pěstování surovin i jejich zpracování. 
DSC_56952 Teď už k samotným produktům. Annemarie nabízí celkem 9 řad, které se zaměřují na konkrétní problematiku. Od aknózní  pleti, přes smíšenou, suchou, až k citlivé a zralé, na všechny problémy najdete řešení. Já jsem zmiňovala, že jsem byla vyvedena z omylu, kdy jsem si myslela, že mám určitě smíšenou pleť. Proto mi byla doporučena řada ROSE DEW, která je pro normální až suchou pleť, které by se už mohly začít objevovat první vrásky, napomáhá ji si vytvářet přirozenou vlhkost a chrání ji před prvními známkami stárnutí. Hlavními složkami této řady jsou:

 • avokádový olej a avokádový extrakt (vitamin A + E)
 • vitamin C + E (proti volným radikálům)
 • gingo (stimulace vlhkosti)
 • růžová voda (antiseptické účinky, posílení pokožky
 • provitamin B5 (proti ztrátě vlhkosti)
 • chmel (zklidnění, uvolnění)
 • šalvěj (stabilizace přirozeného ochranného pláště pleti)
 • beetroot (přírodní barvivo)
 • vosk z růže (vyhlazení a zvláčnění)
 • okurka (hydratace)
 • minerální mikro-pigment (UVA a UVB ochrana) 
zdroj: Annemarie Börlind.cz

Řada ROSE DEW obsahuje: ČISTÍCÍ MLÉKO, TONER, DENNÍ a NOČNÍ KRÉM (denní a noční krém na fotkách níže). Já mám celou řadu jen bez toho pleťového toneru, resp. tonika, které ale u Annemarie nefunguje jako klasické tonikum, které si dáte na tamponem a dočistíte s ním pleť. Jelikož je to tekutina, slouží k lepšímu přenosu látek z krému do pleti, samozřejmě ale i k hydrataci.
Kdysi jsem k mytí obličeje používala výhradně pěny, protože jsem měla po mléku pocit, že se mi obličej dostatečně neodmastil. No, pěnami docházelo naopak k tak perfektnímu odmaštění, že jsem po smytí měla do pár minut šílené pnutí v pleti. Mléko od AMB nanesete suchými rukami na suchý obličej, krk a dekolt, necháte tak 30 vteřin působit (počkáte, až se nečistoty v tuku rozpustí) a poté smyjete teplou vodou.
Místo toneru z ROSE DEW používám tenhle ENERGIZER z pomerančových květů. Může se používat i samostatně, ale jelikož nejsou ještě bůhví jak velké pařáky, tak si přes něj dám ještě denní krém, na noc ho používám málokdy. Perfektní bude hlavně na léto, kvůli karotkovému oleji, který podpoří opálení a bude pleť chránit proti předčasnému stárnutí.
DSC_56982 DSC_56682 Jelikož mi není už nejmíň, zařadila jsem do péče i oční krém(y). Používám dva - jeden od AMB a druhý od MARTINY GEBHARDT. Ten od Martiny beru spíš jako takové dohydratování  během dne, protože se jedná o opravdu lehký fluidík, složený z olejů a extraktů. Už jsem určitě někde zmiňovala, že značka Martina Gebhardt má DEMETER certifikát, který patří mezi jeden z nejpřísnějších, nesmějí se používat žádné konzervanty (v Martině Gebhardt najdete místo nich zlato, stříbro a síru).
Krémík od Aničky Marušky je pro první vrásky okolo očí a jako prevenci proti vzniku nových. Obsahuje sezamový olej (který působí proti předčasnému stárnutí), provitamin B5, vitaminy A a E, oxid zinečnatý a také rýžový antioxidant ORYZAMOL, který zlepšuje cirkulaci krve pod kůží. DSC_56912 DSC_56582 Dalším mým oblíbeným produktem je BEAUTY PERLOVÉ SÉRUM, které v přírodní kosmetice jen tak nenajdete, protože AMB je první značka, která dokázala takový produkt vytvořit bez použití jakékoliv nechtěné chemie.
V nabídce jsou celkem 3 - hydratační, regenerační a pro citlivou pleť. Používá se výhradně pod krém, protože neobsahuje žádné lipidy. Jde o "želatinové" perličky, pleti pomáhají si vytvořit ochranu před negativními vlivy. Jsou doporučována pro ženy 25+. Obsahují malé třpytivé pigmenty, které krásně rozzáří pleť. Pamatuji si, jak jsme ze séra byly unešené, protože po zmáčknutí vidíte, jak plastovou trubičkou stoupá kulička nahoru a ven "vypumpnete" už krásně třpytivé sérum. Nebojte se ale, že byste po séru vypadaly jak obsypané třpytkami. :D
Sérum obsahuje gel a perly. Jednou ze dvou hlavních složek gelu (ve kterém perličky plavou) je zelená řasa, které se říká ZELENÝ KAVIÁR - obsahuje ohromné množství minerálů, vitaminy A a C, je zároveň antimykotická a antibakteriální a AMB je první značka, která ho začala do svých produktů zařazovat. Druhou složkou je kyselina hyaluronová, která je vyráběna biotechnologickým postupem, díky kterému se podobá té v našem těle. Perličky obsahují hnědou řasu, která sjednocuje strukturu pleti a zlepšuje výměnu látek mezi pokožkou a škárou. a zelený kaviár, o kterém jsem psala výše.
Já ho používám buď na pomerančový Energizer, nebo bez něj, a následně nanáším krém.  Hlavním cílem je udržet v pleti vlhkost a zabraňovat tomu, aby se vysušovala a vytvářely se vrásky. DSC_56612ROSE DEW řadu jsem již popisovala. Všechny produkty mají za cíl udržet pleť hydratovanou,  a aby kožní procesy nebyly narušovány. Pokud k narušení dojde, pleť ztrácí zdravou barvu, šedne, je vysušená, jednoduše řečeno vypadá nezdravě. V dnešní době spousta žen v takovém případě sahá po make-upech, které jim pomůžou tyto nedostatky zakrýt. Důležitější ale je se jich opravdu zbavit, vyléčit pleť.
Dřív jsem se ráno mazala hlavně olejíčky, které se déle vstřebávaly a mám pocit, že i rychleji přestaly hydratovat, protože jsem cítila, jak mi pleť v půlce dne pne, kolikrát i červenala. S tímhle krémíkem tyhle problémy nemám a opravdu bych celou ROSE DEW řadu doporučila těm, kteří mají sušší pleť bez žádných větších nedokonalostí.
DSC_56632 DSC_56662 Noční krém jsem dříve také nepoužívala, protože jsem si říkala, že ještě není potřeba, že se stačí večer natřít denním krémem a je vystaráno. Tuto chybu ale vídám i u dalších žen, které si zas pro změnu kupují spíše noční krémy, které jsou výživnější a používají je jak ráno, tak večer. Což je velká chyba, protože cílem nočního krému je pleť regenerovat, denní krém zas má pleť ochránit.
Spousta běžných krému z kosmetiky obsahuje i chemický filtr proti slunečního záření, který pleť zatěžuje. Pak si představte, co to asi dělá s pleti v noci, když potřebuje dýchat a obnovovat buňky a vy ji místo toho zaplácnete. Naopak noční krém je mastnější a hutnější, proto mu většinou trvá delší dobu, než se vstřebá. Proto zkuste do sebe investovat, uvidíte, že se to vyplatí.
DSC_56842
Posledním mým favoritem je tenhle růžový balzámek od české značky ONEST, který jsem si zamilovala hned, jakmile jsem si ho koupila. Obsahuje olej z damašské růže a dává rtům opravdu velmi jemný růžový nádech. S balzámy na rty mám problém, protože se mi po většině z nich stejně rty vysušují, proto jsem šťastná, že jsem narazila na tenhle a zároveň mohla podpořit českou firmu. 

Doufám, že se vám článek líbil, že jste si po jeho přečtení třeba něco uvědomili, nebo se inspirovali. Nezapomeňte na to, že nejdůležitější věci pro pleť je opravdu čistění a hydratace, protože pak pleť může přirozeně sama fungovat a tvorbu vrásek zas o nějaký ten kus oddálíte. 

Žádné komentáře:

Mockrát Vám děkuji za každý komentář!

Používá technologii služby Blogger.