healthy books

DSC_51892
Knih čtu málo. Setsakramentsky málo. Není se čím chlubit, já vím. Přitom miluji tu chvilku, kdy se zachumláte pod deku, uděláte si čaj a ponoříte se do děje. Vždy si nakoupím spoustu knih, které díky nedostatku času leží v knihovně a já kolem nich chodím a říkám, že si na ně najdu čas a přečtu si je. Ne, nepřečtu.
Večer po práci jsem kolikrát ráda, že jsem ráda, takže knihy neustále přibývají, protože se samozřejmě neustále objevují takové, které musím mít (především ty o zdravém životním stylu). Vybrala jsem pro vás mých TOP 5 knížek, které vás donutí zamyslet se nad jídlem, které dennodenně jíte a kosmetikou, kterou na své tělo pravidelně nanášíte. Uvědomíte si, že z šamponu neudělá označení "ECO" přírodní produkt, i kdyby takových nápisů měl sto.

1. Tajemství kosmetiky (Vít Syrový)
Kniha má za cíl přimět lidi, aby se začali věnovat více pozornosti složení kosmetiky, kterou používají. Látky, které mnohdy dělají z daného produktu všeuměla, škodí nejen zdraví ale i přírodě. Denně se do vody splachují obrovská množství chemie, která i přes čištění vody v ní zůstanou a putují dál do přírody - do půdy, rostlin, živočichů. Narušují hormonální chod těla jedinců, způsobují vyrážky, pupínky.
V knize najdete i seznam více než 1470 látek, které se v kosmetice a čistících prostředcích objevují nejčastěji. Jsou označeny známkami jako ve škole, jakým způsobem byly získány, k čemu slouží a co mohou způsobovat.
DSC_53162

2. Život bez pšenice (William Davis, MD)
Život bez pšenice poukazuje na skutečnost, že velká část zdravotních potíží a tloustnutí je způsobeno novodobou pšenicí (geneticky upravovanou), kterou najdeme prakticky všude - zahušťování jogurtů, sušenky, mnohokrát i bonbony, uzeniny a spousta dalších potravin. Naši předci, kteří z velké části konzumovali hlavně mouku, jedli úplně jinou pšenici než my dnes. K genetické modifikace docházelo hlavně kvůli zvýšení výnosu za minimální náklady - ochrana proti plísním například.
Já sama jsem se cítila mnohem lépe, když jsem kdysi na rok úplně vynechala mouku (později i z velké části cukr). Knížka vám ukáže nejeden důkaz toho, že pšenice opravdu škodí zdraví.
DSC_53172

3.Biologické hodiny (MUDr. David Frej)
Ať už lidské tělo, zvířecí nebo hmyzí, každé z nich je řízeno biologickými hodinami. Každý proces v těle má svůj význam, cíl. V dnešním zrychleném světě se spousta z nás snaží tyto biologické hodiny přehlížet a nedává tělu prostor k tomu, aby dělalo, co má. Přejídáme se, mnohokrát i v pozdních hodinách, kdy tělo zbytečně zatěžujeme. Chodíme spát pozdě, nebo spíme méně hodin, než by tělo potřebovalo.
Zajímavý je i doporučený denní režim, který rozebírá určité časové úseky, kdy je nejlepší dělat určitou aktivitu. Také dělí osoby na dva typy - skřivany a sovy - a  rozebírá jejich hlavní rozdíly. Opravdu doporučuji přečíst!
DSC_53182

4. Zánět, skrytý zabiják (MUDr. David Frej)
Druhá kniha od Dr. Freje, a taktéž velmi zajímavá, popisuje zánět v těle jako obranu imunitního systému proti jedovatým látkám, které na organismus působí. Z malého, na první pohled neškodného zánětu. se časem může díky lhostejnosti jedince stát chronické onemocnění, které se může projevit například astmatem, vysoký krevním tlakem, neustálými bolestmi hlavy, zad, kloubů, atd. Mnoho lidí sahá automaticky po růžové pilulce a čeká, že se bolest vytratí. Ta se ale vrací stále dokola a může se časem transformovat do něčeho horšího. Je potřeba najít příčinu problému a vyléčit ji (vyřešit), ne ji léčit pomocí léků, které mají jen dočasný efekt a ve výsledku s sebou nesou spoustu negativních účinků.
DSC_53192

5. Jídlo na první místě (Dallas a Melissa Hartwigovi)
Poslední knihou je Jídlo na první místě, která si bere pod drobnohled mouku, cukr a sladidla, obiloviny, mléčné výrobky a špatné tuky.
Obsahuje i plán Whole30, který má být pro tělo takovým restartem, ozdravením. Vynecháte výše zmíněné potraviny, budete se stravovat potravinami, které zdraví prospívají a po 30 dnech začnete jednotlivé vynechané potraviny znovu pomalu zařazovat do jídelníčku a zjistíte, zda se vám zhorší zdravotní stav nebo zůstane beze změny.
Je určitě dobré mít na paměti, že ne všechny potraviny, které jsou v knize uvedeny jako zdravé (viz. maso, vajíčka) nemusí sedět všem. Já se do Whole30 ještě nepustila a asi to ani v blízké době neplánuji, ale kniha i přesto stojí za to přečíst, abyste si uvědomili, jaký vliv má vaše stravování na celkový stav organismu.
DSC_53202

Žádné komentáře:

Mockrát Vám děkuji za každý komentář!

Používá technologii služby Blogger.