food supplements

DSC_4377A je tu zas neděle. Další týden, který utekl jak lusknutím prstu, je za námi - o víkendu ani nemluvím. Z photo weeku opět nic nebude, proto se to budu snažit vynahradit jiným článkem o doplňcích stravy, které momentálně používám a které budou pro mnohé určitě novinkou.
Než se dostaneme k samotným produktům, tak ještě zmíním, že doplňků už mám tolik, že nevím, který brát dřív. Proto jsem si vymyslela harmonogram,  kdy budu co užívat :D Zatím to celkem funguje, tak jsem zvědavá, jak dlouho se jím vydržím řídit.
Jak obrázky napovídají, jedná se o 1 ukrajinský a 2 ruské doplňky stravy. 
DSC_4389 Fucus, neboli chaluha bublinatá, je mořská řasa, která obsahuje velké množství organicky vázaného jódu, který je potřebný pro správnou funkci štítné žlázy - v případě, že je její funkce nedostatečná. V opačném případě se nedoporučuje užívat! Ani v případě, že dotyčný užívá nějaké léky na sníženou funkci, v těhotenství ani v době kojení.
Dále obsahuje velké množství minerálů jako je bróm, draslík a hořčík. Snižuje hladinu lipidů a cholesterolu v krvi. Mezi dalšími účinky se uvádí zrychlování metabolismu,  zlepšování elasticity  a hydratace pokožky. Často je řasa fucus zmiňována i v souvislosti s růstem vlasů. Tato skutečnost  ale ještě nebyla  ověřena žádnými studiemi, ale byl to právě jeden z faktorů, proč jsem ji chtěla vyzkoušet. Užívám jí zhruba týden, proto ještě nejsem schopná říct, zda jsem si všimla nějakých "pokroků" nebo ne. Ale řasy jsou v globálu velmi prospěšné.
Co se týče užívání, bere se půl čajové lžičky denně během jídla. Já ji obvykle nasypu do hotového jídla na talíři, aby neprocházela žádnou tepelnou úpravou.
DSC_4391 Befungin neboli čaga, je houba, která roste převážně v Rusku na Sibiři na břízách. Blahodárně působí na celý organismus - zlepšuje lymfatický systém a zvyšuje obranyschopnost. Osvědčila se i různých kožních problémech, jako je ekzém, lupenka nebo akné. Ruská medicína využívá čagu už staletí při léčbě rakovin všeho druhu. V polovině 19. století byla dokonce zařazena do oficiální ruské medicínské praxe.
Pravidelné užívání befunginu je dobré i jako prevenci před různými onemocněními. Obsahuje velké množství antioxidantů, které chrání před volnými radikály.
Užívá je složitější, nebo alespoň mně dělá velký problém :D 3 polévkové lžíce se rozmíchají ve 150 ml horké vody a zní pak denně berete 1 - 3 lžíce. Tudíž další den odebíráte ze stejného roztoku další 1 - 3 lžíce. Jednou se mi stalo, že jsem si nechala rozmíchaný befungin ve skleničce do druhého dne a přítel ho vylil v domnění, že jde o starou colu. Takže by v tomhle případě bylo lepší, kdyby se uchoval v nějaké skleničce s víčkem. Jinak chuťově žádná velká hitparáda. Ale pokud chcete pro svoje zdraví něco udělat, tak určitě neváhejte. Stejně jako fukus se nedoporučuje pro těhotné a kojící ženy.
DSC_4393
Posledním produktem je drť ze semen amarantu, který byl už od pradávna nazýván zlatým zrnem bohů. Amarantový olej obsahuje okolo 50 % kyseliny linolové, který je jednou z nejdůležitějších mastných kyselin vůbec. Dalšími látkami je například vitamín A, E (ve vzácné formě), B1, B2 , B4, , C, D, skvalen (součást buněčných membrán), stopové prvky a minerální látky, fotosteroly, a fosfolipidy. Tento výčet nám dává jasnou odpověď na otázku, jestli amarant, ať už v olejové nebo drcené podobě, vyzkoušet.
Využití amarantové drti je čistě na vás. Dá se přidat do vody, džusu, smoothie nebo do kaše. Uvádí se, že zalitím jedné čajové lžičky drti uděláte čaj, který zvyšuje obranyschopnost a zabraňuje bolestem hlavy. V Kyjevské Rusi pekli z amarantové mouky dokonce chléb, který byl považován za lék na všechno. A překvapilo mě, že OSN pro výživu a zemědělství prohlásil amarant za plodinu 21. století.

2 komentáře:

  1. Super článek, je vidět, že tomu dost rozumíš :) což je super a velice zajímavý, já bohužel brát žádné doplňky stravy nesmím, protože nemám štítnou žlázu vůbec, ale baví mě číst články, kde se dozvím něco nového a rozšiřují člověku obzory, jelikož se o zdravou stravu hodně zajímám a ve svém okolí mám lidi, kteří se snaží žít také co nejlépe a dělají pro své zdraví maximum - určitě budu doporučovat, ať si počtou :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Děkuju moc, Zuzi! To je škoda, že je nemůžeš brát :( Já jsem na ně úplně ulítlá, musim se krotit už :D

      Smazat

Mockrát Vám děkuji za každý komentář!

Používá technologii služby Blogger.