noni & spirulina


Moje nadšení pro kupování nových a dosud nevyzkoušených zdravých věcí se nijak nemění. Mám z takových nákupů ve výsledku větší radost než z oblečení. Tentokrát padla volba na noni šťávu, o které jsem se poprvé dozvěděla díky Mirandě Kerr, a spirulinu. Teď ale trochu víc podrobně o těchto superpotravinách.

NONI (latinsky Morinda citrifolia) je označení plodů nebo také rostliny (keře), která roste až do výšky 8 metrů v oblastech jako je Hawai, Panama, Fidži a Jihovýchodní Asie. Plody dozrávají nejednotně po celý rok a každý měsíc se dá sklidit až 8 kg. Po utržení je není možné skladovat déle než 3 dni. U nás v Evropě není moc známé, přitom tropické kultury ho používají už několik tisíc let.


Bylo zjištěno, že noni obsahuje:

  • více jak 140 druhů vitaminů, stopových látek, enzymů, alkaloidů, fytosterolů, rostlinných olejů, kyselin a antioxidantů
  • dacanthal, což je látka, které ničí určité předrakovinové a rakovinové buňky
  • stigmasteryl je látka, která brání systémové degeneraci tkání
  • proxeronin - látka přeměňující se v těle na xeronin, který je přenašečem nervových signálů a který spouští činnost většiny enzymů v lidském těle
Užíváním Morindy výrazně urychlíte léčení virových infekcí. Celkově posiluje organismus, kosti, kůži i nehty. Zvyšuje fyzickou a psychickou odolnost a má také pozitivní vliv na psychiku a hormonální rovnováhu v těle. Zklidňuje zažívací systém


Šťáva má tmavohnědou barvu. Co se chuti a vůně týče, tak ani o jednom nemůžu říct, že by bylo super. Po vypití jsem ji musela zapít šťávou z červené řepy a jablka, abych i zbylou pachuť necítila. V mém případě ale platí pravidlo, že pokud je daná věc zdravá, tak to skousnu. Myslím si, že si časem třeba i zvyknu. Ale popravdě si celkem dlouho zvykám na mladý ječmen a stále se přes tu chuť nedokážu přenést.
Po přečtení dalších článků jsem se dozvěděla, že se víc doporučuje sušený plod noni, který si zachová více výše zmíněných látek. Navíc se bude moct přidat do smoothie. U nás se dá také sehnat, narazila jsem na něj zde nebo zde. Další nákup je tedy víc než jasný, protože například tahle lahev má 330 ml a podle dávkování na krabičce se má denně brát 30 ml, nejlépe půlhodiny před jídlem.
Spirulina, na rozdíl od chlorelly (řasa), je sinice. Jedná se ale o prospěšnou sinici, ne o tu špatnou, která pokrývá rybníky, přehrady nebo koupaliště a přináší akorát rizika.
Stejně jako chlorella pomáhá spirulina udržovat a navracet zdraví. Jsou vhodné dokonce i pro zvířata. Obě pomáhají tělo zbavovat toxických látek a volných radikálů, které na sebe "nalepí" a přirozenou cestou odvedou z těla ven. Navíc nám dodají látky, které nám v běžné stravě často scházejí. Pokud zkombinujeme tyto zelené "porvůrky", dostaneme kompletní sortiment aminokyselin, ze kterých si naše tělo vytvoří své vlastní bílkoviny. 

"Kdo potřebuje doplňovat živiny a pročišťovat organismus, kdo potřebuje dát do pořádku střeva a jejich bakteriální obsah, měl by dávat přednost Chlorelle. Kdo chce budovat figuru, kdo se trápí nějakou dietou, komu schází energie, na koho „něco leze“ a necítí se zrovna fit, ať sáhne po Spirulině. Kdo to chce mít dobře pojištěné na všechny strany, udělá dobře, když oba „zelené doktory“ bude střídat."


Chlorellu užívám už dlouhodobě, proto jsem chtěla své doplňky stravy o něco nového rozšířit. Už dřív jsem si spirulinu objednala, ale v prášku. Ale kvůli její dosti výrazné chuti jsem ji použila asi dvakrát ve smoothie, které ovšem bylo poznamenané lehčí pachutí. Proto jsem tentokrát zvolila tabletky, které jednoduše spolknu a nic necítím.

Používáte nějakou superpotravinu vy?

Žádné komentáře:

Mockrát Vám děkuji za každý komentář!

Používá technologii služby Blogger.