tea detox
Konečně mám do delší době zase čas na menší článek. Lehce kvůli práci přecházím nemoc, takže je dnešek určený jen pro odpočinek a válení se celý den v posteli. K tomu mi budou společnost dělat i nové čaje, které jsem si před pár dny objednala na stránce SypanýČaj.eu. Jsem milovník čaje, možná že se už stal i mojí úchylkou, a mohla bych ho pít v hektolitrech. Kávě jsem ve svém věku stále nepřišla na chuť a nevím, co by můj názor dokázalo změnit.
Ve většině případů piji zelený čaj, ale v poslední době jsem si oblíbila sypaný čaj s ostružinami a ibiškem z DM drogerie. Chtěla jsem ale nějaký, který bude určen na jaro a očistu těla. Po prohledávání internetu mě zaujal web SypanýČaj.eu, kde nabízejí obrovské množství čajů, ať zelených, černých nebo různých směsí. Ve výsledku jsem si objednala 3 čaje, z toho 2 směsi, a určitě v blízké době svojí sbírku rozšířím o další.

Nejdřív něco k historii čaje. Abych se přiznala, tak pro mě samotnou byla novinka, jakým způsobem vzniklo námi používané slovo čaj. V čínštině se řekne čaj Čcha (ča) a k nám se rozšířil z ruských zemí (rusky se čaj řekne úplně stejně jako u nás - чай). V Číně jsou ale i oblasti (např. provincie Fu-ťien), kde se používalo označení t'e. Holanďané patřili mezi první dovozce čaje do Evropy, proto většina neslovanských převzala a používá toto označení čaje (anglicky - Tea, německy - Tee, francouzsky - Thé, italsky a španělsky - Té).

Čaje se dělí na:
 1. černé (v Číně se také označují jako červené)
 2. Zelené
 3. Žluté
 4. Polozelené (níže zmíněný oolong)
 5. Bílé
 6. Čajové směsi
 7. Aromatizované a kořeněné čaje
Mohou se dál dělit v závislosti na oblasti, zemi, době sklizně nebo louhování atd. 

Teď něco málo k čajům. Prvním čajem je směs bylinek pro jarní očistu. Má se popíjet 3-4 týdny a pro umocnění detoxu se samozřejmě doporučuje vynechat mouku i cukr. Kombinace těchto bylin je určena k očištění těla od škodlivin, štěpení a odplavení tuků z těla. Na první "čuch" je ze sáčku cítit takovou pro mě těžko specifikovatelná vůně. Popravdě mi v suchém stavu moc nevoní, je hodně silný a aromatický. Po zalití a vylouhování vůně zeslábne a už tolik "nebije" do nosu. Chuťově je dobrý, ale víckrát jak jednou denně bych ho nepila.

Obsahuje:
Yerba mate - zahání únavu, stimuluje ledviny a látkovou výměnu
zelený čaj - zlepšuje imunitu, náladu a dodává energii
kardamon - působí proti překyselení
listy kopřivy - tradičně se používají na jarní očistu
nana máta - podporuje trávicí soustavu
hřebíček - klidní žaludek, je protizánětlivý a ničí choroboplodné zárodky
koriandr - pozitivně ovlivňuje trávení
kousky grapefruitu - zvýšení obranyschopnosti
kousky zázvoru - antibakteriální a protizánětlivé účinky, stimuluje krevní oběh a redukuje váhu
skořici - podporuje funkci mozku, bojuje proti virům, bakteriím a plísním, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá vylučovat toxiny z těla a odplavuje nadbytečné tuky
zelí
přírodní aroma

Oolong pochází z Číny, je polofermentovaný* a je mezistupeněm mezi zeleným a černým čajem. Obsahuje spoustu antioxidantů a vitaminů, alkaloidů, tříslovin a minerálních látek. Posiluje imunitu, srdce, oběhový a trávicí systém. Pravidelným pitím můžeme dosáhnout i spalování tuků. Chuťově je opravdu jako slabší zelený čaj.

* Fermentace je spojena se způsobem zpracování čajových lístků a znamená oxidaci. Čaj je po dobu hodiny až dvou rozložen v tenkých vrstvách při určité vlhkosti a teplotě okolo 28°C, kdy probíhá nejúčinnější oxidace enzymů. Během této doby probíhají chemické reakce a mění barvu a vůni čaje. Proces fermentace končí v okamžiku, kdy jsou v sušárně lístky vystaveny horkému vzduchu - dochází ke změně barvy ze zelené na černou.

Tímto mi byly vyvráceny další názory, že černý čaj je úplně jiný typ čaje než zelený.

Poslední čaj je ajurvédská směs (ajurvéda je považována za nejstarší léčebný systém na světě, překlad slova znamená "věda života") bylinek k regeneraci, který má dodat sílu a podporovat rovnováhu mezi fyzickým a duchovním tělem. Když sáček otevřu, line se z něj převážně příjemná vůně citrónu. Po zalití čaj dostane oranžovo-hnědou barvu a má moc příjemnou chuť.

Obsahuje:
kousky citrónu - zlepšuje trávení, urychluje hubnutí, čistí krev
kousky jablka - obsahuje vitaminy C, A, E a posiluje imunitní systém
citronovou trávu - povzbuzuje, osvěžuje, podporuje koncentraci a má antibakteriální účinky
fenykl - uvolňuje křeče v žaludku a střevech, zlepšuje odkašlávání a zabraňuje zadržování vody v těle
kardamon
květy heřmánku - uklidňuje a má protizánetlivé účinky
listy malinovníku - obsahují tanin, který má protizánětlivé účinky
šípky - zdroj vitaminu C, zpomaluje stárnutí
hřebíček
kousky zázvoru
pražený čekankový kořen - má vliv na poruchy trávení a chrání před rakovinou tlustého střeva
skořici
přírodní aroma

6 komentářů:

 1. Super článok :) O "teatoxe" som čo to počula, vždy ma lákalo vyskúšať ho :)

  http://beingasanmonica.blogspot.com/

  OdpovědětSmazat
 2. pekny clanek, taky jsem dlouho uz premyslela jestli vyzkouset tea detox )

  OdpovědětSmazat
 3. Ty čaje vypadají dobře, ten poslední je můj oblíbený, ikdyž ten obchod má ty čaje hodně přearomatizované. Jinak dobrý je i tenhle http://www.cajovydychanek.cz/zbozi-ladylike-organic.html

  Karla

  OdpovědětSmazat
 4. zajímavý článek, tohle jsem nikdy nezkoušela

  OdpovědětSmazat

Mockrát Vám děkuji za každý komentář!

Používá technologii služby Blogger.