things that threaten your health

tridistri.cz

Po přečtení knížek Doba jedová a Jak přežít dobu jedovou od paní profesorky Strunecké (kdo je nečetl, tak doporučuji!) jsem začala víc přemýšlet nad tím, co jíme a jaké produkty denně používáme. Také jsem se utvrdila v názoru, že pokud je nám něco doporučováno reklamou v televizi, tak je ve skutečnosti spíše opakem. Lidé moc nepřemýšlí nad hrozbami, které se v některých věcech skrývají. Tímto článkem bych chtěla začít takovou menší sérii článků o produktech, které nám škodí a kterým bychom se měli vyhnout.


Čajové sáčky
Koho by napadlo, že čajový sáček bude něčím škodlivý. Ano je! Většina sáčků je bílá kvůli bělení dioxinem (stejně jako tampony, vložky, vlhčící nebo odličovací ubrousky a mnoho dalšího). Proto jsem přešla na starý dobrý způsob - sypaný čaj a sítko a u hygienických potřeb přecházím také na přírodní produkty. Pokud jde o výši škodlivosti, tak jsou na tom pyramidové sáčky prý ještě hůř.
Hormonální disruptory, do kterých patří právě zmíněná dioxin, rtuť, hexachlorobenzeny, furany, kadmiun atd., dokáží už v malých dávkách narušovat biochemické pochody lidského ale i zvířecího těla, které jsou řízeny hormony. Vše, co dennodenně používáme se dostává jak do těla, tak i do životního prostředí a tím se neustále točíme v začarovaném kruhu. Tyto látky se nepoužívají tak dlouho, abychom byli schopni říct, co toto "zamoření" udělá s lidmi za pár desítek let.

Citronová kůra
S čaji souvisí i citronová kůra- Mnoho z nás si rádo přidává plátek citronu do čaje nebo použije jeho kůru při pečení, ale když dojde na konzumaci plodu, tak kůru vyhazuje. Zapomíná se ale na skutečnost, že je "obal" citrusů ošetřován nebezpečnými chemickými látkami - nejčastěji bifenyl (E 230) a thiabendazol (E 233). Jde o látky, které mají citrusy chránit před plísněmi a škůdci, které by je mohly napadnout během dlouhého převozu z teplých krajin až k nám.
V horké vodě vždy dochází k lepšímu uvolňování látek, ať už jsou jakékoliv a omytím se z kůry nedostanou.

Bifenyl
- jedná se o aromatický uhlovodík, který je obsažen v kamenouhelném dehtu.
- baktericidní účinky
- pro savce je toxický (uvádí se, že se jím spousta lidí otrávila)
- dobře se vstřebává z trávicího ústrojí, ale může proniknout i přes neporušenou kůži
- dráždí oči a kůži
- u laboratorních zvířat docházelo i k poškozování jater

Thiabendazol 
- syntetická sloučenina s baktericidními účinky
-  nízká toxicita pro člověka
- používá se při sklízení ovoce a zeleniny
- pokud dojde k překročení hranice "nízké" toxicity, může dojít ke zvracení, závratím, únavě, bolestem hlavy a zvýšené teplotě.
- může se vyskytnou i zarudnutí kůže

"Sugar free" nápis
Kolik z nás si alespoň jednou koupilo potravinu s nápisem "bez cukru" s pocitem, že udělá tělu dobře a vyhne se škodlivému bílému cukru? "Sugar free" produkty obsahují aspartam, který je až 220x sladší než běžný cukr - tedy menším množství osladíme stejně možná i více. Byl objeven v roce 1965 a od té doby patří mezi nejpoužívanější sladidla. Mnoho studií, které byly za poslední dobu provedeny, prokázaly, že aspartam zvyšuje chuť k jídlu a lidé, kteří ho konzumují v potravinách s vidinou toho, že žádný cukr nejí, přibírají víc, než kdyby jedli běžný cukr. Jasným důkazem je rostoucí počet obézních lidí v USA, kteří jsou hlavními jedlíky "neslazených" nápojů a jídla.
Tady se můžete podívat, které produkty tuto látku (E 951) obsahují.

Hezký zbytek dne!

2 komentáře:

  1. no.. musím říct, že ty čajové sáčky mě hodně překvapily! čaj do sebe liju po litrech, ale bohužel v sáčcích :/ tak snad to nebude tak horký...

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. No ono když si člověk denně dá tak 3-5 čajů, jako jsem to dělávala já, tak po delší době to může mít vliv :/

      Smazat

Mockrát Vám děkuji za každý komentář!

Používá technologii služby Blogger.