morning smoothie
Kdo mě alespoň trochu zná, tak ví, že jsem fanda nejen fashion stylu Mirandy Kerr, ale v poslední době i jejího zdravého životního stylu. Pokud bych se k někomu měla přirovnat v tomto směru, tak je to právě Miranda. Na internetu se dá najít spousta článků, které se tohoto tématu týkají a právě v nich jsem narazila na recept na Mirandy ranní smoothie.

Já za posledních pár let hodně přehodnotila to, jak vlastně chci žít. Změnila jsem nejen jídlo, které má opravdu největší vliv na zdraví, ale i kosmetiku. Jako malá sem žila hlavně z tun cukru - 3 pytlíky bonbonů na posezení nebyly problém, na to 2 rohlíky a sušenky. Jak člověk stárne, tak tělo se bude hůř a hůř samo vyrovnávat s takovým životním stylem, a proto je potřeba mu pomáhat a vyživovat ho, pokud se nechceme cítit a vypadat starší, než ve skutečnosti jsme. S tím souvisí i nemoci, které se ze špatné životosprávy mohou vytvořit. Spousta lidí na mě kouká jako na blázna, když řeknu, že nejím věci z mouky (dobře, VÝJIMEČNĚ jednou za čas), cukr, ale i mléko. Hovězí a vepřový taky není můj největší kamarád a jako menší zlo beru kuřecí a ryby - i když výjimka by se v tomhle směru neměla dělat. Co se týče kosmetiky, tak už kupuji jedině tu, co obsahuje přírodní látky a není testovaná na zvířatech. Takže u mě žádný L'Oreal, Garnier a podobné věci už nenajdete :D Pokud by si někdo chtěl podívat, co jeho kosmetika obsahuje, tak  znovu doporučuji tuhle stránku.Teď ale zpět ke smoothie. Jednotlivé ingredience popíšu, abyste si dokázali udělat představu, k čemu jsou dobré. Myslím si, že pár věcí pro vás budou neznámými (jako původně pro mě). A asi vám je předem jasné, že to není nejlevnější záležitost, ale já to musela zkusit! :D Nakonec je možné přidat jen některou ze zmíněných věcí do jakéhokoliv smoothie.

Co je potřeba?
1 sklenička kokosového mléka (někde bylo psané i mandlové mléko, podle mě je jedno, jaké tam dáte - teda jen ne kravské) + dala jsem ho ani ne půlku plechovky
1 sklenička kokosové vody (já půlku skleničky)
1 polévková lžíce acai prášku
1 polévková lžíce kustovnice čínské (goji berries)
1 polévková lžíce spiruliny
1 polévková lžíce raw kakaového prášku
1 polévková lžíce prášku maca
1 polévková lžíce chia semínek
1 a půl lžíce vegan rýžového proteinového prášku (ten já přidávat nebudu)

Nedávno jsem v DM drogerii narazila na toto kokosové mléko, které se mi zalíbilo na první pohled složením. Hlavními složkami je totiž jen kokosový ořech a voda, nic víc. Pokud bychom ho srovnali s mlékem od Alpro, tak je to nebe a dudy :D Další možností je si udělat mlíčko doma. Recept jsem na něj přidávala nedávno tady. Ke kokosovému mléku nemusím snad nic dodávat. Používá se hlavně při vaření.

Kokosová voda se získává ze zelených kokosových ořechů. Pokud si ji kupujete, tak je samozřejmě nejlepší taková, která neobsahuje žádné přidané cukry a jiné látky. Jednu takovou jsem si kdysi koupila a doteď jsem ji neotevřela. Nemám ráda, když se jakákoliv přírodně hodnotná věc doupravuje tak, že je nakonec víc škodlivá než prospěšná.
Voda obsahuje minerální látky jako draslík, hořčík, vápník a sodík. V porovnání s banánem má 15x více draslíku, hydratuje tělo lépe než voda a podporuje imunitu. Často je spojována s hubnutím. 

Acai berry obsahuje komplex minerálů, vitaminů, nenasycených mastných kyselin, bílkovin, vlákniny, rostlinných sterolů a mnoho dalších látek (obsahuje vitaminy: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D a E, chróm, hořčík, zinek, železo, vápník, Omega 3, 6 a 9,...). Acai je tmavě fialová bobule s vysokým obsahem antioxidantů, především polyfenolů. Vyskytuje se přirozeně v Jižní Americe, převážně v Brazílii.

Plody kustovnice čínské jsou zřejmě nejvýživnějšími plody na naší planetě. Obsahují 18 druhů aminokyselin včetně všech 8 nejdůležitějších (jako izoleucin a tryptofan). Obsahují 21 stopových prvků (zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen a fosfor) a jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů ze všech známých potravin na světě (obsahují více betakarotenu než mrkev).

Spirulina obsahuje široké spektrum vitamínů jako např. vitamín A ve formě karotenoidů, vitamíny B1, B2, B6, B12, E a K, dále minerální látky a stopové prvky, antioxidanty, chlorofyl a aktivni fyto-látky. Z 50 % má charakter tzv. komplexního proteinu, který je na rozdíl od běžných živočišných bílkovin, vytvářejících kyselinu močovou, snadněji vstřebatelný. Díky přírodnímu původu řasy a skutečnosti, že je zpracována celá, obsahuje cenné minerály, a to zejména železo ve vstřebatelné a účinné formě.

Kakao patří mezi superpotraviny. Obsahuje okolo 300 chemicky identifikovatelných látek (od minerálů přes vitamíny po antioxidanty), které z něj činí jednu z nejkomplexnějších potravin naší planety. Podle všemožných výzkumů obsahuje okolo 10 % flavonoidních antioxidantů, což je až 3x více než obsah v zeleném čaji. V porovnání s praženým kakaem je to až 20x více. Často také slýcháváme, že kousek hořké čokolády každý den prospívá našemu zdraví. Čím více kakaa daná potravina obsahuje, tím lépe. 

Maca je kořenová zelenina s vysokou výživovou hodnotou, známá jako "peruánský ženšen". Je bohatá na aminokyseliny, fytosteroly, vitamíny a minerály.

Chia semínka obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, více než lněná semínka.Jde o esenciální kyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit, proto je potřeba, abychom mu je dodávali stravou. Omega-3, které se nacházejí v chia semínkách se nazývají alfa-linolenová kyselina (ALA), která má například hojivé a protizánětlivé účinky, zlepšuje paměť a imunitu.
Pokud je namočíte ve vodě, už po pěti minutách vytvoří hustý gel. Jsou lehce stravitelné.


Kokosové mléko od Alnatury z DM drogerie je výborné. Pokud bych ho měla srovnat s tím od Alpro, tak je jednoznačně lepší, protože neobsahuje žádné přidané látky.


Výsledná barva Mirandina smoothie je zeleně hnědá. Mně lehce ujela lžíce s kakaem, proto je výsledná barva taková, jaká je. Pokud se ale na skleničku zadíváte pořádně, tak tu zelenou, o kterou se postarala spirulina, uvidíte. :D Pro některé nemusí být barva ani chuť vábivá, ale smoothie neobsahuje nic špatného. To moje chutná jako kakaové mléko, takže nemám nic, co bych proti němu řekla. NA ZDRAVÍ!3 komentáře:

Mockrát Vám děkuji za každý komentář!

Používá technologii služby Blogger.