DIY: homemade coconut milkKokosu jsem přišla na chuť (nejen v jídle) až v poslední době. Nedám dopustit na kokosový olej, o kterém jsem psala celkem (ne)dávno. Nemusím tedy znovu psát, že kokos obsahuje spousty důležitých látek, které nám prospívají. Pak přišla firma Alpro s kokosovým mlékem, po kterém jsem hned skočila, i když jeho cena není zas tak úplně báječná a navíc se mi nelíbí skutečnost, že už je potřeba do mléka přidávat další látky a stabilizátory, nebo co to vlastně je.
Proto jsem se rozhodla si zkusit "kokosáka" udělat doma sama. Nejdřív se mi do toho vůbec nechtělo při představě, že zase budu muset házet ořechem o zem, mlátit do něj čím se dá a stejně to s ním nehne :D Dokonce jsem jednou našla i návod, podle kterého se měl dát do trouby, která byla předehřátá na určitou teplotu. Jo, je pravda, že prasknul, ale ve srovnání s postupem, který jsem našla na jednom webu, je naprosto zbytečný a zdlouhavý.

Pokud by si přípravu chtěl někdo ještě víc ulehčit, tak se dá prý použít normální sušený kokos, který se zalije vodou, nechá se nasáknout a poté se rozmixuje. Varianta s čerstvým kokosem je ale určitě lepší ;)Takže prvním krokem je rozbití kokosu:Chce to ořech opravdu rychle a silně praštit. Nejdřív mi to nešlo, ale pokud se chvilku budete snažit a najdete ten správný způsob, tak vám to určitě taky povede.


Až dojde k prasknutí, tak vyteče kokosová voda. Tu jsem musela pak přes sítko slít, protože mi do ní při "dobývání" napadaly částečky ze skořápky. Pak si kokos rozlámete na menší kousky a pomocí normálního nože na jídlo oddělíte dužinu od skořápky. 

Nejhorší částí pro mě bylo, když jsem musela ze zadní strany už vydloubané dužiny musela škrabkou seškrabávat (teď jak to nazvat) zbytky, co zůstaly z vnější strany od skořápky. Slečně na videu to jde poměrně rychle a snadno, mně to ale zabralo celkem dost času. Nakonec se to povedlo.


Pak jsem kokos omyla.

Další problém nastal, když došlo na mixování. Nejdřív jsem si myslela, že bude bohatě stačit dužinu nakrájet na menší kousky. OMYL! Můj mixér to prostě nebyl schopný rozmixovat a na dně zůstávaly stále velké kusy. Tak jsem si musela vzít struhadlo a dužinu nahrubo nastrouhat.


U toho jsem se asi dvakrát soutrhla...

Pak už stačilo nastrouhaný kokos naházet do mixéru, zalít 1 až 1 a 1/2 hrnečkem vody (já měla převařenou, ale spíš bych použila Aquilu) a mixovat tak 5-10 minut (údajně). Já mixovala tak 2 minuty, ale příště vydržím rozhodně déle.

Pak je na řadě vzniklý "koktejl" scedit a z kokosového "odpadu" vše vymačkat přes nějaké plátýnko nebo sítko. Já si nedávno koupila v IKEA konvičku na kávu se sítkem, kterou používám na čaj. Sítko je tak husté, že nepropustí sebemenší kousek, který ve vodě plave. 


Takže oddělení kokosu od mléka proběhlo díky konvičce bez problémů a rychle. Kokosovou drť nemusíte vyhazovat, dala by se použít například při pečení - do sušenek z ovesných vloček atd.
Nakonec jsem do mléka přidala ještě kokosovou vodu, která mi chutná, ale znám spoustu lidí, kteří jí nepřišli na chuť, takže záleží pak už jen na vás. Spotřebovat by se mělo do 5 dní nejpozději, ale myslím si, že zmizí ještě dřív.
Jelikož jsem zapomněla, že mléko bude jiné i v dalších směrech oproti kupovanému, tak mě ráno čekalo překvapení po vyndání z lednice - bylo tuhé. Kokosový olej začíná tuhnout zhruba od 21°C a níž. DOBROU CHUŤ!

3 komentáře:

 1. Miško, super. Chtěla jsem ho vyzkoušet dnes, ale ve sparu nemají kokos. Tak až bude, určitě to zkusím :-) Miluju vše kokosové <3

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! Určitě to za vyzkoušení stojí. Už si ho možná ani kupovat nebudu, když si vezmu, že sem za kokos dala 22 korun :D

   Smazat
 2. paráda! já se taky vždycky hrozila toho, jak bych ho rozbila :D to musím vyzkoušet :))

  OdpovědětSmazat

Mockrát Vám děkuji za každý komentář!

Používá technologii služby Blogger.